لمینت دندان در کرج

از روکش های مستقیم در دندان پزشکی ، امروزه رونق یافته اند و آنها راهی مناسب و موثر برای درمان شکاف بین دندان ها ، دندان های دارای ساختار ضعیف ، و حتی تغییر در رنگ دندان ها،  می باشند. بنابراین، اگر لبخند شما کاملا روشن نیست و می خواهید سفید و خیره کننده باشد،  ممکن است وقت آن باشد که این روش نوین را امتحان کنید.

لمینت دندان چیست

ونیرهای دندانی، ورقه های پرسلن دندانی نامیده می شوند و پوسته های سفارشی از مواد دندانی هستند که برای پوشش سطح دندان ها و به منظور بهبود ظاهر آنها ، طراحی شده اند. ونیرها یا لمینت ها پوسته های نازک شفافی از سرامیک و مواد کامپوزیتی هستند که به قسمت جلویی دندان های فرد متصل می شوند.

 

آنها معمولاً برای بهبودی و روشن کردن لبخند فرد استفاده می شود. با استفاده از ونیرها و لمینت ها چه از نوع کامپوزیتی و چه از نوع سرامیکی می توانیم ، مشکلات دندانی را اصلاح کنیم .

رنگ آنها بسته به سلیقه فرد می تواند، روشن تر از رنگ طبیعی دندان فرد و یا نزدیک به رنگ دندان خود فرد باشد. معمولا بدون بیهوشی است و می تواند انتخاب ایده آل برای ایجاد  بهبودی ، و زیبایی دندان های جلو ، باشد.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

کاربرد لمینت دندان

معمولا از لمینت دندان به منظور اصلاح مشکلات دندانی ، بهره گرفته می شود. از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر رنگ دندان ها
 • لکه های ناشی از داروها و یا تتراسایکلین
 • درمان کانال ریشه دندان
 • دندان های شکسته شده
 • نامنظم و یا ناهموار بودن دندان ها
 • دندان های که در آنها حفره وجود دارد
 • بستن فضای بین دندان ها
 • بد شکلی های دندانی
 • ناهنجارهای دندانی مادرزادی
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها

روش های لمینت دندان            

لمینت دندان بر اساس دو روش انجام می شود. لمینت به دو روش ۱- با تراش و ۲- بدون تراش انجام می شود.

 • لمینت کامپوزیتی

این لمینت مستقیم بر روی دندان های بیمار گذاشته می شود . طول عمر آن به صورت نظری حدود پنج سال است.جایگذاری لمینت کامپوزیتی سریع و کم هزینه می باشد.

 •  لمینت پورسلن

با توجه به اینکه این نوع لمینت ، ظاهر بسیار زیبا و طبیعی دارد، اگر با تکنیک های جدید و با چسب های بسیار با کیفیت استفاده شود، می تواند بین پانزده تا بیست و پنج سال عمر مفید داشته باشد.

برای نصب لمینت پروسلن ،  کمترین تراش ” به صورت خارش ”  روی دندان های بیمار ایجاد می شود، یا به صورت کلی دندان ها  تراش نمی خورند و یا اینکه اگر قرار است ، تراش در ناحیه ای از دندان ، ایجاد شود به مینای دندان آسیبی وارد نمی شود و تنها ناحیه ای  که  بیرون زده و بد شکل شده است ،  برداشته و تراشیده می شود ، تا لمینت ظاهرش بهتر، طبیعی تر و ضخامت آن کمتر شود.

آیا می دانستید می توانید با لمینت دندان زیبایی دندان های خودرا دو چندان کنید؟  دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک می تواند لمینت را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آن بیمار کند . شما عزیزانی که تمایل دارید دندان های خود را با لمینت زیبا تر کنید می توانید، جهت مشاوره و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائید  و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مزایای لمینت دندان

از مزایای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
ظاهر طبیعی در دندان ها ایجاد می کنند.
روکش های پرسلن ، در برابر لکه مقاوم هستند.
رنگ روکش را می توان انتخاب کرد ( می توان رنگ بد دندان ها را با این روش ، رفع و دندان ها را زیباتر کرد.)
ونیر ها یک محافظ و پوشاننده ی مناسب و مقاوم برای دندان ها به شمار می آیند و …

ونیر ها یا لمینت

لمینت دندان در مقایسه با crown یک تراش مختصر نیاز دارد و یا اینکه بدون تراش بر روی سطح دندان ، چسبیده می شود و ظاهری بسیار طبیعی به دندان می دهد.

انواع ونیر ها

 • ونیر های کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی همان ماده سفید رنگی هستند ، که دندان ها را با آن پر می کنند. قیمت کامپوزیت دندان با این روش نسبت به لمینت کامپوزیتی ارزان تر است.

 • ونیر های سرامیکی

ونیرهای سرامیکی همان لمینت ها هستند. این نوع ونیرها ظاهری زیباتر و استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت دارند و ثبات رنگ در این نوع ونیرها بیشتر است. هزینه لمینت سرامیکی به دلیل آماده سازی در لابراتوار، بیشتر می باشد.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

تفاوت کامپوزیت با لمینت

به علت لابراتوری بودن عمل لمینت ، رنگ های زیباتری در دندان ها نسبت به کامپوزیت ، ایجاد می شود. ولی در کامپوزیت ها انتخاب رنگ محدود تر است . در لیمنت ها استحکام بیشتر است. نوع جدید لمینت که لومینیرز نام دارد، استحکام بالاتری دارد و نیاز به تراش ندارند. ولی در لمینت های قدیمی تر و کامپوزیت ها نیاز به تراش دادن دندان، به مقدار یک میلی متر نیاز می باشد. قابل ذکر است ، که لابراتوار لومینیرز در ایران موجود نمی باشد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عدم استفاده بیش از حد از فلوراید
 • استفاده بموقع از مسواک و نخ دندان

مراحل لمینت دندان

۱. مشاوره با دندان پزشکی زیبایی

۲. قالب گیری

۳. ساخت در لابراتوار دندان پزشکی

۴. چسباندن لمینت روی سطح دندان

فرآیند ساخت لمینت سرامیکی می تواند برای دو دندان به طور همزمان صورت گیرد. در مرحله اول و مشورت با دندان پزشک خود، انتظاراتتان را بازگو کنید. با اینکار پزشک بهترین تکنیک به منظور نتیجه ی رضایت مند، را انتخاب و اجرا می کند.

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت ، دندان پزشک حدود نیم میلیمتر، به اندازه ضخامت لمینت، روی سطح دندان را تراش می دهد. تراش دندان بخاطر  صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمی زند.

 

برای تراش مینای دندان ؛ از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده می شود و بعد از تراشیدن دندان مرحله قالب گیری انجام می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود ، تا مرحله ساخت لمینت دندان صورت گیرد.

دو تا چهار هفته ساخت لمینت دندان طول می کشد. که در این فاصله زمانی می توان از روکش های موقت استفاده کرد.

پس از ساخت لمینت دندان ، دندان پزشک ، لمینت آماده شده را موقت روی دندان فرد قرار می دهد، تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد. رنگ لیمنت دندان مطابق با چسب لمینت دندان است.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

پس از ساخت لمینت ، دندان ها تمیز می شوند و با تراش دادن دندان ،سطح دندان زبر می شود، تا قدرت چسبندگی بیشتر شود.

بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان ، دندان پزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده می کند و این پرتوها سبب می شود تا سرعت چسبیدن دندان بالاتر رود.

در آخرین مرحله دندان پزشک تجویز می کند تا چند هفته پس از نصب لمینت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =