بهداشت دهان و دندان در کودکان

بهداشت دهان و دندان در کودکان

رعایت بهداشت دهان کودکان از همان زمان نوزادی شروع می شود. از همان ابتدا پس از هر وعده مصرف شیر، لثه ی نوزادان با گاز استریل یا پارچه تمیز و نمناک به آرامی تمیز شود تا شاهد التهابات بافت های نرم دهانی نبوده و نیز دندان های شیری در دهانی عاری از باکتری های پوسیدگی زا رویش کنند.

اهمیت مسواک زدن در کودکان

پس از تمیز کردن لثه کودک، ۲ جرعه آب به وی می نوشانیم تا باقی مانده های شیر نیز از روی مخاط دهانی شسته شوند. بعد از رویش اولین دندان های شیری همین روال را ادامه می دهیم.

زمانیکه تعداد دندان های کودک بیشتر شد، والدین می توانند مسواک انگشتی را جایگزین گاز استریل کنند و سپس به تناسب سن کودک از مسواک های معمولی با موم های نرم استفاده کنند.

بدیهی است برای کودکان هم نوع مسواک و نیز نوع خمیر دندان مهم است. موهای مسواک باید خیلی نرم باشند تا باعث حساسیت دندانی و سایش و تحلیل لثه ای نشود. همچنین دقت شود تا سایز مسواک متناسب با سن کودک باشد. لازم به ذکر است که هر ۳ الی ۴ ماه یکبار که موهای مسواک تغییر شکل می دهند، باید مسواک کودکان را تعویض کنید.

 دکتر ماریتا شکاریان دندانپزشک کودکان و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

کانال اینستاگرام 

خمیر دندان مناسب برای کودکان

و اما در مورد خمیر دندان، باید حاوی فلوراید نباشد و نیز میزان خمیر دندان مصرفی برای هر نوبت به اندازه یک عدس می باشد که آن هم نه به صورت تکه ای بلکه فقط موهای مسواک را به خمیر دندان آغشته می کنیم تا هم ریسک خوردن یا حتی قورت دادن خمیر دندان توسط کودک را به حداقل برسانیم و هم بتوانیم از مزایای خمیردندان جهت تمیز کردن پلاک های میکروبی موجود روی دندان های کودکان بهره لازم را ببریم.

  • کودکان دوست دارند در هر کاری از والدین خود تقلید کنند و مسواک زدن نیز از این قاعده مستثنی نیست و پرواضح است که مهارت کامل در مسواک زدن را تا ۷ سالگی بدست نمی آورند.
  • به همین دلیل اجازه می دهیم مسواک را خودشان بدون خمیر دندان بزنند و بعد ما به قصد کنترل کردن بهداشت دهانی کودک، مسواک کامل با خمیردندان روی تمام دندان ها را انجام می دهیم.

مدت زمانی که باید صرف مسواک زدن ما برای کودک باشد، حدود ۲ دقیقه می باشد که برای این منظور می توان از ساعت شنی مخصوص این کار جهت تعریف زمان ۲ دقیقه ای برای کودک بهره برد. نکته حائز اهمیت در مورد مسواک شبانه کودک این است که بلافاصه بعد از صرف شام، مسواک شبانه را انجام دهید. یعنی تا زمانیکه کودک هنوز خواب آلوده و بی حوصله نشده است.

چون در اینصورت کودک از همکاری با شما سرباز می زند و از رعایت بهداشت دهانی منزجر می شد. لازم به یادآوری است که بعد از مسواک شبانه تا زمان خواب کودک مجاز است تمام نوشیدنی ها (بجز شیر و نوشابه) و نیز تمام میوه ها (بجز موز) را میل کند.

  • رعایت بهداشت خود مسواک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس از هربار مسواک، موهای مسواک را با آب سرد کاملا شستشو دهید و نیز از نگهداری مسواک در جاهای تاریک، گرم و نمناک خودداری فرمایید.
  • همچنین از زمانیکه دندان های کودکان در تماس با یکدیگر قرار گرفتند و رویش آن ها کامل شد(حدود ۳ سالگی) روزانه حداقل یکبار از نخ دندان(ترجیحا کمانی) استفاده شود. همچنین پس از رویش اولین دندان آسیای دائمی (حدود ۶ سالگی)، استفاده از نخ دندان ضرورت بیشتری پیدا می کند و باید به دفعات بیشتری در طول روز استفاده شود. چراکه همزمان با رویش دندان های دائمی، فضاهای موجود بین دندانی شروع به بسته شدن کرده و در صورت عدم استفاده از نخ دندان، شرایط برای ایجاد پوسیدگی های بین دندانی فراهم می شود.
برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یازده =