ارتودنسی سرامیکی در کودکان

ارتودنسی سرامیکی در کودکان 

ارتودنسی ثابت دندان کودکان 

بسیاری از اشخاص به دلیل ظاهر نامناسب ارتودنسی، از ترمیم دندان ها و استخوان های فک هایشان خودداری می نمایند. هنگام استفاده از ارتودنسی دندان کودکان ، براکت ها کاملا شفاف به نظر می رسند، و رنگ آن ها بسیار نزدیک رنگ دندان های بیمار خواهد بود. لذا می توان گفت ارتودنسی سرامیکی ظاهر زیبایی دارد، که همین مورد باعث می شود بیمار کمتر به مشکل ظاهری توجه کند.

از ارتودنسی سرامیکی برای ارتودنسی دندان کودکان نیز استفاده می شودکه کاربردی مشابه با ارتودنسی دندان در بزرگسالان دارد.

ارتودنسی سرامیکی در کودکان 

ارتودنسی سرامیکی در کودکان 

معمولا ارتودنسی های سرامیکی از مواد و آلیاژهای سرامیکی ساخته شده اند که مواد کامپوزیت بکار رفته در آن ها شبیه موادی هستند که در پر کردن دندان ها به کار می روند. مواد کامپوزیتی که در پر کردن دندان استفاده می شوند بسیار مقاوم بوده و از پلاستیک و شیشه تهیه شده است. معمولا رنگ براکت های سرامیکی، همرنگ دندان ها انتخاب می شوند که از فاصله چند متری به هیچ وجه قابل رویت نیستند. می توان گفت اصلی ترین و بارزترین شاخصه و مزیت ارتودنسی سرامیکی، همرنگ بودن آن با دندان کودک می باشد. لذا در کودکانی که فک یا دندان های ناهنجاری داشته باشند و براکت های فلزی را نمی خواهند که بر روی دندان هایشان قرار گیرد، کاندیدای مناسبی برای استفاده از این نوع ارتودنسی می باشند.

براکت های سرامیکی معمولا در برابر ضربه (شکستن خوراکی های سفت با دندان و…) مقاومت کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند، لذا در برابر ضربه سریع تر می شکنند. به همین دلیل توصیه می شود اگر برای کودکتان از این نوع براکت ها استفاده می کنید، بیشتر مراقبت کنید. همچنین به دلیل اینکه براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی شکننده تر هستند، فشار های کمتری را نسبت به براکت های فلزی به دندان ها وارد می نمایند تا در معرض شکستن قرار نگیرند. لذا دوران درمان هنگام استفاده از ارتودنسی سرامیکی طولانی تر خواهد بود.

براکت های فلزی معمولا جنس سفت و سختی دارند، لذا ممکن است هنگام استفاده بیمار کمی احساس ناراحتی کند. اما با گذشت زمان به آن ها عادت می کند. همچنین مصرف زیاد چای و قهوه می تواند باعث تغییر رنگ و آسیب براکت ها شود. لذا توصیه می شود از مصرف چای و قهوه به میزان زیاد بپرهیزید.

روکش دندان در کودکان 

دندانپزشکی اطفال 

دندانپزشک اطقال خوب در تهران 

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − چهار =